Kozpn

Zdrowie Blog

Uncategorized

Obrzezanie- czy wpływa w jakikolwiek sposób na seks?

Obrzezanie jest zabiegiem, o którym ludzie mają różne opinie, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. W kulturze islamu oraz judaizmu ma on charakter sakralny. Dla niektórych jest to zjawisko niezrozumiałe, dla innych natomiast bardzo istotne dla zachowania higieny. Wiele narodów oraz plemion uznaje obrzezanie za niezwykle istotny obrzęd. Pozbycie się napletka pozwala na określenie przynależności plemiennej, uczynienie z chłopca mężczyzny czy zwiększenie płodności. Jest to rytuał, podczas którego przechodzi się z dzieciństwa do męskości. Żydzi taki zabieg przeprowadzają u chłopców w wieku 8 dni. Co ciekawe, usunięty napletek traktuje się w różny sposób w zależności od kraju. Może on zostać między innymi spalony, zagrzebany w ziemi czy wysuszony.

Jakie są przyczyny usuwania napletka?

Głównym powodem usuwania napletka jest zachowanie higieny intymnej. Niektórzy lekarze twierdzą, iż mężczyźni poddani temu zabiegowi rzadziej chorują na kiłę czy rzeżączkę, natomiast ich partnerki rzadko chorują na raka szyjki macicy. Wszystko dzięki temu, że zabieg ten zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania infekcji. Keratyna znajdująca się w skórze pełni bardzo ważną funkcję w ochronie przed wszelkimi wirusami. W napletku jest jej jednak zbyt mała ilość, a więc nie spełnia swojego zadania. Według niektórych lekarzy napletek powinien zostać usunięty, gdyż pomoże to zmniejszyć ryzyko między innymi zakażenia wirusem HIV.

Obrzezanie a seks

Wiele osób twierdzi, że obrzezanie pomaga zwiększyć jakość seksu. W jaki sposób miałoby się tak faktycznie dziać? Penis po pozbyciu się napletka jest mniej wrażliwy na bodźce, a co za tym idzie, opóźnia się momentu ejakulacji. Stosunek z partnerką może więc się wydłużyć, penis reaguje jednak na stymulację, a więc dochodzi do orgazmu mężczyzny. Jak dotąd, nie zostało jednak udowodnione to, czy stosunek płciowy po obrzezaniu jest przyjemniejszy dla mężczyzny oraz jego partnerki. Zdecydowanie się na obrzezanie jedynie po to, aby zwiększyć intensywność doznań, nie jest więc polecanym rozwiązaniem. Ponadto jest to zabieg bardzo kosztowny. Wykonuje się go bezpłatnie jedynie u panów cierpiących z powodu nawracającego zapalenia napletka czy stulejki.

Prywatnie przeprowadzenie obrzezania kosztuje od 1000 do 2000 złotych. Co ważne, niektórzy obrzezani panowie, chcą po jakimś czasie odtworzyć usuniętą część, w celu poprawy swojego życia seksualnego. U obrzezanej osoby, żołądź pozostaje cały czas odsłonięta, chcąc uniknąć podrażnień, skóra staje się tam grubsza, a więc słabnie odczuwanie bodźców seksualnych. Przyjemność ze stymulacji jest więc mniejsza, niekiedy mężczyzna ma nawet problem z osiągnięciem orgazmu.

Obrzezanie na bezpieczny seks?

Według przeprowadzonych badań osoby obrzezane są mniej podatne na choroby przenoszone drogą płciową. Zmniejsza się więc prawdopodobieństwo zachorowanie na HIV czy AIDS. Kiedyś obrzezanie zwłaszcza w USA było niezwykle popularne. Nawet 80 procent małych dzieci było poddawanych temu zabiegowi, jednakże współcześnie tylko niewielka część rodziców, decyduje się na usunięcie napletka u swojego nowo narodzonego dziecka.

Zwolennicy tego zabiegu posługują się argumentem mówiącym o tym, że obrzezanie ogranicza ryzyko rozwoju groźnych chorób. Jednak przeciwnicy obrzezania twierdzą, że jest to jedna z form okaleczenia i jej przeprowadzanie u dzieci, powinno zostać całkowicie zakazane. Bardzo religijni rodzice chłopców decydują się często na obrzezanie swojego dziecka. Ma ono zagwarantować wówczas wstrzemięźliwość seksualną oraz wierność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *