60. Turniej Dla Dzieci im. Stanisława Figasa

2020-01-19

Od 1961 roku w okresie ferii zimowych w Koszalinie rozgrywany jest Halowy Turniej Piłki Nożnej dla Dzieci. W tym roku przypada okrągła, 60. edycja imprezy, której pomysłodawcą i przez wiele lat głównym organizatorem był związany z Gwardią Stanisław Figas.

 

Występując z pomysłem zorganizowania takiej właśnie imprezy dla najmłodszych, myślałem o zapewnieniu chłopcom możliwości startowania w liczących się grach, prowadzonych przez prawdziwych sędziów - wspominał po latach S. Figas. Obecnie turniej nosi jego imię (zmarł w 1996 r.), a jego organizację przejął Koszaliński Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

 

 

Przez pierwszych 16 lat turniej rozgrywano systemem pucharowym i w jednej kategorii wiekowej. Od 1975 r. rozgrywki prowadzone są w dwóch grupach - starszych i młodszych. Przez długi czas turniej korzystał z gościnności wojska, grając w hali dawnego WOP. Później przeniesiono zmagania do hali Gwardia przy ul. Fałata.

 

 

W 2019 r. KOZPN postanowił zmienić nieco formułę zmagań. Fazę eliminacyjną rozegrano z podziałem na cztery regiony, w halach w Koszalinie, Dźwirzynie, Barwicach i Drawsku Pom. Półfinały i finały odbyły się tradycyjnie w hali Gwardii.

 

 

- Taką formułę postanowiliśmy utrzymać także w nadchodzącym turnieju. Dzięki temu zespoły nie muszą przyjeżdżać kilka razy do Koszalina, co zmniejsza koszty udziału. Eliminacje i ewentualne półfinały rozegrane będą w czterech regionach w pierwszym tygodniu ferii (od 10 lutego - dop. red), a najlepsi spotkają się w finałach w Koszalinie - powiedział Ryszard Wątroba, który razem z Mirosławem Skórką, Andrzejem Sokalskim i Tomaszem Nowakiem zajął się stroną organizacyjną imprezy.

 

 

Drużyny mogą liczyć maksymalnie 12 zawodników w kategorii 2009 i młodsi oraz dziesięciu w 2007 i młodsi (dopuszcza się udział dziewcząt starszych o 1 rok). Każda ekipa musi mieć pełnoletniego opiekuna. Zespoły mogą już zgłaszać akces do 60. edycji Figasjady. Zapisy będą trwać do 31 stycznia włącznie, a prowadzi je koordynator turnieju T. Nowak (e-mail: kontakt@kozpn.pl). Organizatorzy czekają na drużyny, także tzw. dzikie (podwórkowe, osiedlowe, szkolne itp.). Koordynatorami grup są Rafał Glanc (Szczecinek/Białogard), Rafał Łasecki (Kołobrzeg/Świdwin) i Ryszard Wątroba (Koszalin/Sławno). W regionie Drawsko/Wałcz koordynator zostanie wskazany w tym tygodniu.

 

 

Finał turnieju odbędzie się 22 lutego. Istotną nowością jest miejsce jego rozegrania. - Po raz pierwszy finał odbędzie się w koszalińskiej hali widowiskowo-sportowej - poinformował M. Skórka.

Podziel się tym wpisem